DEFAULT

Comments ( 9 )

 • User
  Yozshujin

  6 years ago

  Reply

  U poslednjem broju Sveta reči izašao je članak Ane Batas, asistenta na fonetici srpskog jezika, o IPA transkripciji za srpski, pod nazivom [pi.ʃi ka.o.ʃt̪vemahevirtuzelkefetefarbipers.coʋvemahevirtuzelkefetefarbipers.coʃ t͡ʃi.t̪aj ka.o.ʃt̪vemahevirtuzelkefetefarbipers.co] (sic). Kako se vidi, i ona koristi [ʃ ʒ t͡ʃ d͡ʒ], ali nije u svemu precizna, pa ni ovo ne čudi toliko (ona, npr., beleži da je [t̪ d̪] zubno, ali ne čini to za [s z ts.
 • User
  Goltibei

  6 years ago

  Reply

  Григор се хвърля на макс в Париж, ще участва и при двойките.
 • User
  Vuran

  6 years ago

  Reply

  Денес, , во Лондон почна серијата мечеви помеѓу актуелниот светски шампион во шах, Норвежанецот Магнус Карлсен и Американецот со италијанско потекло Фабиано Каруана (кој во живо може да се следи тука).
 • User
  Kagarr

  6 years ago

  Reply

  Приятелчето на Николета Лозанова е на път за пореден път да се откаже от музикалната си кариера. Въпреки че Жоро инвестира десетки хиляди за заснемането на изключително скъп видеоклип, не успя да предизвика никакъв.
 • User
  Miran

  6 years ago

  Reply

  Таа зема контрола над родителството и никогаш не му даде шанса. Не му дозволи да ги запише децата во училиште, иако тој сакаше, и ја наметна одлуката да се школуваат дома.
 • User
  Zulugami

  6 years ago

  Reply

  Прва која го „скрши ледот“ беше глумицата Џиа Копола која на промоцијата на филмот „Palo Alto“ во јануари на филмскиот фестивал во Венеција, се појави во црно одело со класична бела кошула и салонки со црн шпиц.
 • User
  Terr

  6 years ago

  Reply

  Постхумната песна од Џорџ Мајкл „This Is How (We Want You To Get High)“ е објавена речиси три години после смртта на славниот пејач. Синглот, напишан и ко-продуциран од Мајкл и Џејмс Џекман, ќе биде објавен како дел од саундтракот на.
 • User
  Kazrarisar

  6 years ago

  Reply

  5/9 За длъжностите от Приложение № 3, във в. ф. – Карлово. За длъжностите по.
 • User
  Faejar

  6 years ago

  Reply

  Познатата двојка Џеј Зи и Бијонсе го збогатиле својот имот на недвижнини и купиле уште еден во Хамптон, односно имот кој бил на пазарот цели осум години. Според магазинот tmz, музичкото дуо го купил имотот во Источен.